Yükleniyor...

FAYDALI BİLGİLER

Geniş açılı dallar, yerden istenen mesafede ise bunlar seçilebilir ve korunabilir. Seçilen dalların gelişmesine yardımcı olmak amacıyla rekabet eden diğer dalların uçları kesilebilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir. Ağacı düzeltebilmek için en az budama ilkesi uygulanmalıdır. Budama dal açılarının kolayca görülebildiği kış sonu ve erken ilkbaharda yapılır. O dönemdeki budama hastalık bulaşması ve çürüme ihtimali en azdır. Büyüme mevsimine göre, dinlenme döneminde hastalık etmenleri daha az aktiftir ve kesim yarası büyüme başlangıcından önce kısa bir süre için zararlı etkilere maruz kalacaktır. Budama çatı dallarının sağlam bir örgüsünü oluşturuncaya kadar bir çok yıl devam etmeyi gerektirir. Kuvvetli bir çatının faydası ,dalların daha az kırılması ve uzun yıllar daha yüksek ceviz verimidir.

CEVİZ BAHÇESİ KURMANIN AVANTAJLI YÖNLERİ


Ceviz bahçesinin kuruluş masraflarını,bahçenin ekonomik ömrüne böldüğümüzde karşımıza hiç dikkate almayacağımız ölçüde çok düşük paralar çıkacaktır. Cevizin diğer meyve türlerine bir başka üstünlüğü ise çok iyi bir ihraç ürünü olmasıdır.Her ne kadar ülkemizin yetiştirdiği bir çok meyve türünü ihraç etme imkanına sahip olmakta, hiç bir meyve türünün ihracı ceviz kadar kolay değildir.Bunun birkaç sebebi vardır;

  • Cevizin depolanması diğer meyve türleriyle karşılaştırılmayacak kadar kolay ve ucuz olmasıdır.
  • Cevizin kendi kabukları içinde hiç bozulmadan depolanabilme süresi çok uzundur( 18-20 ay).Buda pazar baskısına karşı cevize direnme gücü verir.
  • Cevizin kabuklu ve iç olarak ihraç edilebilmesi onun pazar değerini arttırır.
  • Cevizin çok değişik amaçlarla kullanıla bilme özelliği onu yıl boyu aranan bir meyve durumuna sokar.
  • Ceviz çok uzak mesafelere kolay ve ucuz bir şekilde taşınabilir çünkü cevizin uzak mesafelere taşınmasında soğuk zincire gerek yoktur.
  • Tozlanma için arıya ihtiyaç duyulmaz .Bu nedenle tozlanma sırasında olumsuz iklim şartlarından daha az etkilenir.
  • Ceviz mekanik olarak hasat edilebilir ve işlenebilir.
  • Diğer meyve türlerin de ekonomik ömrünü tamamlamış ağaçlar söküldüğünde yakacak odun olmaktan başka bir şansı yoktur. Oysa ceviz ekonomik ömrünü tamamladığında servet olarak karşımıza çıkar. Bilindiği gibi mobilya sanayisinin ana maddesi ceviz kerestesinin çok önemli bir ticari değeri vardır.
  • Cevizin sert kabuğu sunta sanayisi başta olmak üzere diğer bazı sanayi dallarında kullanılabilir.
  • Diğer meyve türlerine göre cevizin hastalık ve zararlılardan, etkilenme ihtimali çok düşüktür.

CEVİZİN ÇİÇEK YAPISI


Ceviz çiçekleri bir cinsli olup,erkek ve dişi organlar ayrı çiçek üzerinde ,fakat aynı ağaç üzerindedir. Bilimsel olarak bu tür bitkilere tek evcikli bitkiler denir.

CEVİZİN ÇİÇEKLENMESİ ÜZERİNE İKLİMİN ETKİSİ


Kış sonlarında ve ilk bahar başlarında soğuk havanın sürekliliği çiçeklenmeyi geciktirirken ,ılık kışlar çiçeklenmeyi hızlandırır.Sıcaklık ve nem çiçeklenme döneminin uzunluğunu doğrudan etkiler.Sıcak ve kuru günler çiçeklenme süresini kısaltacak, soğuk ve nemli günler ise çiçeklenme süresini uzatacaktır.

Özel Ağaçlandırma
<<     1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     >>