Yükleniyor...

FAYDALI BİLGİLER

CEVİZİN ERKEK ÇİÇEKLERİ NASILDIR;


Erkek çiçekler bir önceki gelişme döneminin sürgünleri üzerinde iri,yuvarlak ,konik,koyu gri renkli çıkıntılar halinde yan tomurcukların ilkbaharda gelişmesiyle meydana gelen 5-15 cm boyundaki yeşil renkli ve aşağı doğru sarkan püsküller/kedicikler üzerinde oluşurlar. Sayıları türe, çeşide, gelişme durumuna bağlı olarak değişen erkek çiçekler, küçük bir sapçıkla püskül eksenine bağlanmıştır. Bir püskül üzerinde 10-100 arasında değişen sayıda erkek çiçek vardır.Her erkek çiçek 13-18 arasında değişen erkek organa sahiptir.Püskül tomurcukları büyüme mevsiminin başlangıcında ,ilk sürgünlerin görülmesiyle birlikte farklılaşma başlar.Yetişkin bir ceviz ağacı ortalama 5000 püskül üretebilir ve her püskül 1-4 milyon arasında polene sahip olabilir.Buna göre bir ağacın polen üretim potansiyeli 5-20 milyar arasında tahmin edilir ve bunların 1.25-5 milyarı yaşar.Anlaşılacağı gibi polenlerin yaşama kabiliyetleri %25 civarındadır. Normal gelişen ağaçlar dişi çiçeklerin 7-8 katı kadar erkek çiçek püskülü meydana getirirler.

CEVİZİN DİŞİ ÇİÇEKLERİ NASILDIR?


Yaprak tomurcukları, kış sonlarında dişi çiçekleri oluşturdukları için karışık tomurcuklardır. Normal dişi çiçek gelişimi, yeterli mineral maddelerin uygun bir dengede olmasını gerektirir. Besin elementinin aşırı dengesizliği veya noksanlığı uygun gelişmeyi engeller. Çevre faktörleri de çiçek gelişimini etkiler. Şiddetli sıcaklık veya su eksikliği, normal çiçek büyümesini yavaşlatır. Yetersiz kış soğukları hücre bölünmesini sağlayabilirse de, oluşan çiçek tomurcuklarının ağaçtan düşmesine neden olabilir. Bir önceki yılın fizyolojik şartları dişi çiçeğin oluşmasına doğrudan etkili olan çok önemli faktördür. Dişi çiçekler gelişme dönemi ilkbahar sürgünlerinin ucunda meydana gelirler ve genellikle 1-3'ü bir arada bulunurlar. Kimi zaman 10-12 dişi çiçek bir arada bulunabilir. Temele yapışık olan yumurtalığın içinde bir yumurta hücresi vardır. Bu hücre döllendiği zaman tohum oluşur. Kılıf ve çiçek örtüsü meyvenin dışındaki yeşil kabuğu oluşturur. Ceviz içi aslında embriyodur. Tohumda besin dokusu (endo-sperm) yoktur. Yedek besin meyve yapraklarında (kotiledon) birikmiştir. Yenen kısım meyve yaprakları olup (kotiledon), çok yağlıdır.

CEVİZDE ETKİLİ TOZLANMA DİŞİ ÇİÇEĞİN HANGİ DEVRESİNDEDİR?


Dişi çiçek tepesinin (stigma) iki parçası(lop) arasındaki ayrılmanın ardından veya dişi organlı çiçeklerin ucunda herhangi bir kırmızılık olduğunda,dişi çiçek organları çiçek tozu kabul etmeye başlar. Dişicik tepesinin parçaları (lobları) iyice geliştiği ve ayrıldığı zaman, parçaların ayrılış derecesi yumurtalığın dik ekseni ile yaklaşık 45'lik açı oluşturduğunda ,çiçek tozu uygulaması en yüksek meyve tutumu sağlanır.Daha uzun dişicik tepesi (stigma), daha az meyve verir.Dişicik tepesinin su çıkaran hücresel yüzeyi (glanduler yüzey) kuruduğu ve dişicik tepesinin parçalarının üzerinde kahverengi lekeler görüldüğü zaman tozlanma yapılırsa teorik olarak hiç meyve tutmaz.

CEVİZİN DÖLLENME BİYOLOJİSİ NASILDIR?


Meyve ağaçları esas olarak iki yolla tozlanır;

  • Böceklerle
  • Rüzgarlarla

Özel Ağaçlandırma
<<     1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     >>