Yükleniyor...

FAYDALI BİLGİLER

Taç yaprakları göz alıcı renklere sahip olan (elma, armut, erik, ayva, kiraz, kayısı, badem) meyve türlerinin çiçekleri arılarla tozlanır.

Çiçekleri güzel görünüşe ve kokuya sahip olmayan meyve türlerinde ise (Antep Fıstığı, Çam Fıstığı, Fındık, Kestane, Hurma gibi) tozlanma rüzgârla olur.

Ceviz, tozlanması rüzgârla olan meyve türlerimizdendir. Rüzgârla tozlanmada, çiçek tozu kaybı çok olur. Bu nedenle rüzgârla tozlanan bütün bitkilerde çiçek tozu sayı fazladır. Cevizlerde çiçek tozu kısırlığı ve döllenmede uyuşmazlık yoktur. Bunun için bütün ceviz çeşitleri karşılıklı olarak birbirlerini döllerler. Buna rağmen bütün meyve türlerinde olduğu gibi cevizlerde de yabancı tozlanma meyve verim ve kalitesini olumlu yönde etkiler.Cevizlerde tozlanma ve döllenme problemleri dikogami nedeniyledir.

DİKOGAMİ NEDİR, MEYVE VERİMİNİ NASIL ETKİLER?


Dikogami, erkek ve dişi çiçeklerin farklı zamanlarda (önce veya sonra) açması ve olgunlaşmasıdır. Cevizlerin %80'ine yakın kısmında erkek ve dişi çiçeklerin olgunlaşmaları ayrı zamanlara denk gelir (dikogami). Bu durum ceviz yetiştiriciliğinde en büyük problemlerden biri olarak görülür. Dikogami eğilimi ağacın yaşıyla değişir. Dikogami genç ağaçlarda daha belirgindir.Yetişkin ağaçlar hem fazla miktarda püskül verdiklerinden hem de püsküllerini uzun sürede ürettiklerinden ;erkek ve dişi çiçeklerin açması daha iyi üst üste (aynı zaman) denk gelebilir.İklim erkek ve dişi çiçeklerin açması etkiler.

CEVİZ AĞAÇLARININ VERİMİNİ ETKİLEYEN EN ÖNEMLİ FAKTÖR NEDİR?


Ceviz ağaçlarının verimini etkileyen en önemli faktör yan dal verimidir. Eski ceviz çeşitlerin çoğunda bir önceki yılın uç ve uç altındaki tomurcuklarından sadece birinde meyve veren sürgünler oluşurken; bazı çeşitler bir önceki yılın yan tomurcuklarının büyük kısmında dişi çiçek oluşturan sürgünler verirler.

Bu durum genç ağaçların meyve verme gücünü büyük ölçüde arttırır ve onlara erken yaşta yeterince ürün verme imkanı sağlar.

Verimi etkileyen diğer önemli faktör ise salkımdaki (buketteki) meyve sayısıdır. Bazı meyve dalların ucunda 1-2 meyve görülürken, verimli çeşitlerde meyve sayısı 3-5 hatta daha fazla olabilir.

AĞACIN MEYVE VERMEME NEDENLERİ:


Bunun birkaç nedeni olabilir;

Ağaç sıradan(melezleme yapılmamış) bir çöğür ağacı olabilir.Böyle ağaçların gençlik kısırlığından kurtulup meyve verme olgunluğuna erişmeleri 15 yıl veya daha uzun süre olabilir.

Ağaç ,soğuğa açık yerde veya don çukurunda olabilir.Bu durumda ağacın çiçekleri soğuktan zarar görür ve meyve oluşturmazlar.

Özel Ağaçlandırma
<<     1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     >>